Kajaki

Z przyjemnością usłyszysz, że kajakarstwo jest jednym z najbezpieczniejszych zajęć na świeżym powietrzu, jakie możesz uprawiać. Niemniej jednak nadal istnieją pewne podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Rozciąganie

Podobnie jak w przypadku każdego innego sportu, jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować zdrowie w wodzie i poza nią, jest poświęcenie kilku minut na wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających górną i dolną część ciała przed i po wejściu na wodę.

 Ogólne bezpieczeństwo

Chociaż pływanie kajakiem po płaskiej wodzie jest ogólnie bardzo bezpieczną czynnością, to niestety sprawy mogą przybrać czasem najgorszy obrót.  Przebywanie na wodzie oznacza, że ​​sytuacja może bardzo szybko stać się poważna. Dlatego warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się, jak radzić sobie z niektórymi z tych sytuacji.

Unikanie niebezpiecznych sytuacji jest zaskakująco łatwe. Przede wszystkim alkohol i pływanie nie idą z sobą w parze. Niestety alkohol jest odpowiedzialny za zbyt wiele wypadków związanych z pływaniem kajakiem.

Po drugie, noś zawsze kamizelkę ratunkową, gdy jesteś na wodzie. Dobierz kamizelkę, która będzie wygodna i pozwoli Ci swobodnie wiosłować. Najlepsza kamizelka to ta, którą będziesz nosić.

Po trzecie, wybierz odpowiednie miejsce do pływania kajakiem. Oznacza to wybór takiego, który jest osłonięte od wiatru i fal, ma łatwy dostęp do brzegu i panuje na nim minimalny ruch łodzi motorowych.

Na koniec, ubierz się odpowiednio do warunków, a jeśli pływasz w zimnej wodzie, zachowaj ostrożność podczas wszystkich swoich decyzjach.

Radzenie sobie z pogodą

Pogoda zawsze będzie miała duży wpływ na to, czy powinieneś płynąć kajakiem, czy nie, a w zależności od tego, gdzie wiosłujesz, będziesz mieć do czynienia z różnymi zagrożeniami pogodowymi. W przypadku dużych akwenów wodnych i morza największymi problemami pogodowymi są wiatr i fale.

Unikanie znalezienia się w nieprzyjemnych, wietrznych i pofalowanych warunkach jest całkiem łatwe. Jeśli zamierzasz wyruszyć na duży akwen, sprawdź wcześniej prognozę pogody i trzymaj się blisko brzegu. Jeszcze lepiej unikaj otwartej wody i pozostań w spokojnych, osłoniętych miejscach.

Innym prawdziwym zagrożeniem pogodowym są burze z piorunami. Jeśli słyszysz grzmot, to znaczy, że wokół są też pioruny. Kiedy jesteś w wodzie, jesteś prawdopodobnie najwyższym punktem w okolicy, co czyni z ciebie idealny cel uderzenia pioruna. Pływanie w wodzie w trakcie burzy jest po prostu bardzo niebezpieczne. Wyładowanie pioruna w wodę niesie ze sobą ryzyko porażenia lub śmierci osób w niej przebywających w odległości nawet do 10 metrów od miejsca uderzenia. Kiedy w pobliżu nadciąga burza, najlepiej po prostu wyjść z wody i poczekać, aż minie.

 Ruch łodzi

Chociaż jeziora to świetne miejsca na kajaki, istnieje duża szansa, że ​​będziesz je dzielić z łodziami motorowymi, żaglówkami i skuterami wodnymi. Jeśli tak jest, najlepiej trzymać się blisko brzegu i nie przeszkadzać. Największym zagrożeniem będzie prawdopodobnie fala wytwarzana przez łodzie motorowe, a najlepszym sposobem radzenia sobie z tymi falami jest skierowanie kajaka bezpośrednio na nie.

Prądy rzeczne

Rzeki to jedne z najlepszych miejsc do wiosłowania. Zazwyczaj są bardzo osłonięte od wiatru i fal. Często zapewniają zacienione miejsca, w których można uciec przed słońcem w upalny dzień, i zazwyczaj są bardzo łatwo dostępne. Oferują też nurt, który pomoże ci wiosłować w dół rzeki. Chociaż nurt może być mile widzianym dodatkiem do jednodniowej wycieczki, przedstawia również kilka nowych zagrożeń, których zwykle można bardzo uniknąć, ale trzeba je zrozumieć.

Po pierwsze, ważne jest, abyś docenił, jaką moc naprawdę ma poruszająca się woda. Nawet delikatny nurt może z łatwością pokonać dorosłego człowieka. Jeśli więc planujesz wiosłować na dłuższym odcinku rzeki, nie możesz się dziwić, jeśli koryto opadnie lub zawęzi się, a nurt przyspieszy. Przed udaniem się na wodę upewnij się, że dokładnie wiesz, w co się pakujesz.

 Drzewa

Chociaż większość ludzi najbardziej boi się skał, powalone drzewa są jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, ponieważ mogą przyblokować dany odcinek rzeki. Przepuszczają wodę, ale zatrzymują wszystko inne i mogą uwięzić pod wodą kajak lub pływaków. Jeżeli nie możesz opłynąć drzewa, omiń przeszkodę przenosząc kajak brzegiem.

 Tamy i zapory

Niskie zapory to elementy na rzece rzeki, których absolutnie należy unikać. Dzieje się tak, ponieważ wywołują one prądy wsteczne zwane odwojami. Gdy się do nich dostaniesz najprawdopodobniej nie będziesz w stanie się wywiosłować z odwoju, a będąc wpław Twoje szanse pokonania odwoju spadną do zera. Zawsze obnoś kajak przy zaporze. Jeżeli ktoś dostanie się do odwoju, rzuć z brzegu rzutkę – linę. Nigdy nie skacz do tonącego w odwoju, bo sam znajdziesz się w tej samej sytuacji.

 Pływanie w rzece

Ostatnie zagrożenie, o którym należy pamiętać, wchodzi w grę, jeśli zaczniesz pływać w nurcie. Chociaż nie ma nic złego w pływaniu w łagodnym nurcie, musisz najpierw zdać sobie sprawę z siły nurtu. Odpowiedź sobie szczerze na pytanie czy masz umiejętności i siłę fizyczną potrzebną do pokonania nurtu. Siła rzeki może cię pociągnąć, czasem wciągnąć i zatrzymać pod wodą.

Lista kontrolna

Bezpieczeństwo w kajakarstwie jest częścią planowania w sportach wodnych. To tak samo, jak rozgrzewka, aby zapobiec urazom na suchym lądzie. Musisz zrobić przeglądu bezpieczeństwa zanim rozpoczniesz swoją przygodę z wiosłowaniem. Aby pomóc Ci zostać mistrzem bezpieczeństwa, przygotowaliśmy listę rzeczy, o których należy pomyśleć przed każdą wyprawą. Zapamiętaj je i wykorzystaj w swoim planowaniu.

Szczegółowa lista kontrolna  dla kajakarza:

 • Czy sprawdziłeś kajak pod kątem dziur lub uszkodzeń? Za każdym razem, gdy wchodzisz na wodę, powinieneś to szybko sprawdzić. Sprawdź, czy nie ma dziur, głębokich zadrapań lub ogólnego zużycia i dokonaj wszelkich napraw, aby upewnić się, że kajak jest wodoszczelny przed wyruszeniem na spływ.
 • Czy masz swoją kamizelkę ratunkową lub inne urządzenie wypornościowe? Należy ją zawsze nosić podczas spływu kajakowego. Warto również zastanowić się, czy nie potrzebujesz też kasku, w zależności od rodzaju wody, po której wiosłujesz.
 • Masz cały swój sprzęt do wiosłowania? Łódka, wiosło, kamizelka (dla każdego wioślarza na łodzi), kask w razie potrzeby…
 • Ubrania… oczywiście masz ubrania, ale czy są one odpowiednie do wiosłowania? Dowiedz się więcej o ubraniach, które możesz nosić podczas pływania kajakiem w naszym artykule „Odzież kajakowa: w co się ubrać na wodzie”.
Listę kontrolna, która ma zastosowanie do wszystkich sportów wiosłowych…
 • Masz telefon komórkowy w wodoszczelnym etui? Żadnych wymówek, żeby nie mieć przy sobie jakiegoś urządzenia, z którego możesz wezwać pomoc! Trzymaj go też blisko siebie. Jeśli nie możesz go dosięgnąć, to przestaje mieć sens.
 •  Czy masz podręczny zestaw do naprawy? Nie spodziewamy się, że coś pójdzie nie tak, ale odpowiednie przygotowanie jest gwarancją, że tak się nie stanie. Zwykłe noszenie taśmy klejącej i podstawowego zestawu naprawczego może Ci bardzo pomóc!
 •  Czy spakowałeś swoją suchą torbę z niezbędnymi rzeczami do kajaka? Woda pitna, gorące napoje, przekąski, krem ​​do opalania, odzież na zmianę, ciepła odzież, ręcznik, czapki/rękawiczki. Warto również rozważyć małą apteczkę z takimi rzeczami jak plastry, środki przeciwbólowe, bandaże, saszetki nawadniające, chusteczki antyseptyczne i spray na owady.
 •  Masz mapę, mapę szlaków lub jakiś sprzęt nawigacyjny, jeśli go potrzebujesz? Jeśli jesteś nad kanałem, prawdopodobnie ujdzie ci to na sucho, ale w przypadku wycieczek po morzu, otwartych wodach lub rzekach najlepiej jest dokładnie wiedzieć, gdzie jesteś i dokąd zmierzasz.
Lista z perspektywy higieny…

Woda, na której wiosłujesz, nie zawsze jest tak czysta, jak się niestety wydaje. Świetnie wygląda na zdjęciach, ale może nie pod mikroskopem! Także  pamiętaj:

 • Nie pij z wody, po której wiosłujesz. Zawsze zabieraj ze sobą wodę w podróż – pamiętaj, że będziesz potrzebować więcej wody w ciepłe dni!
 • Weź dobrą kąpiel lub prysznic tak szybko, jak to możliwe, gdy wyjdziesz z wody.
 • Przed wiosłowaniem dobrze zakryj wszelkie zacięcia – nie chcesz, aby woda z rzeki lub kanału dostała się do nich.
 •  Upewnij się, że dobrze umyłeś ręce lub użyj sprayu antybakteryjnego przed zjedzeniem czegokolwiek.

Wszystko to może wydawać się oczywiste i tak jest! Pomyśl o podróży logicznie i o każdym kroku na przód. Im więcej planujesz, im lepiej jesteś przygotowany, tym lepiej będziesz się bawić. Proste!

Temperatura

Kiedy jesteś na wodzie, musisz wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki — temperaturę powietrza i wody. Aby zachować bezpieczeństwo i wygodę, ważne jest, aby ubierać się odpowiednio do temperatury wody, a nie tylko temperatury powietrza. 30-stopniowy dzień może być świetny na lądzie, ale jak tylko trochę zmokniesz, szybko zrobi się zimno. A jeśli wylądujesz w wodzie, szok zimnej wody i hipotermia mogą stać się prawdziwym problemem. Twoje ciało może tracić ciepło do 25 razy szybciej w zimnej wodzie niż w zimnym powietrzu. Pamiętaj, że mniejsze osoby szybciej tracą ciepło. Więc jeśli wiosłujesz z dziećmi, upewnij się, że są odpowiednio ubrane.