Dyżur na Wiśle

Warszawski odcinek Wisły

Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wykonuje ratownictwo wodne na ternie Miasta Stołecznego Warszawy. Zgodnie z wymogiem ustawowym utrzymujemy całodobowy stały dyżur ratowniczy na odcinku stołecznej Wisły. Jeżeli widzisz, że ktoś znalazł się w niebezpiecznej sytuacji na Wiśle zadzwoń na numer alarmowy 984 lub 112. Nasi ratownicy natychmiast rozpoczną akcję ratunkową.

Zespól Ratowników Wodnych

Zespół Ratowników Wodnych (ZRW) przez okres całego roku. pełni całodobowy dyżur. Czuwamy pod utrzymywanym przez nas numerem alarmowym 984 (ratownictwo rzeczne) i w razie zgłoszenia podejmujemy działania. Nagrywanie rozmów oraz identyfikacja i lokalizacja numeru pozwala na szybkie podejmowanie działań. ZRW wyposażone jest w pojazd uprzywilejowany, sprzęt do podejmowania działań na wodzie, lądzie i bagnach oraz specjalistyczny sprzęt medyczny. Współpracujemy w tym zakresie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (112), Policją, Państwową Strażą Pożarną i Ratownictwem Medycznym.

Dyżur na Wiśle

Zabezpieczenie 40 kilometrowego odcinka warszawskiej Wisły to praca przez cały rok. Z Wisły i jej nadbrzeża oraz miejskich plaż przez cały rok korzystają kajakarze, wędkarze, spacerowicze i inni mieszkańcy oraz turyści. W okresie od kwietnia do października najbardziej uczęszczany 8-kilometrowy odcinek Wisły przy Bulwarach Warszawskich wymaga częstych interwencji ratowniczych. Od ratowania osób z wody przez udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w wypadkach na lądzie aż po wsparcie psychologiczne oraz poszukiwanie i pocieszanie zagubionych dzieci. Z kolei zimą najczęściej idziemy na ratunek osobom, które weszły na płynącą krę i znalazły się w niebezpieczeństwie.

Dyżur na Wiśle

Przez Wisłę przerzuconych jest kilka mostów, z których korzystają uczestnicy organizowanych w Warszawie imprez, często przechodząc w licznej grupie ludzi po wydarzeniach organizowanych na Stadionie Narodowym lub na Bulwarach Warszawskich. Naszym zadaniem jest podejmowanie akcji ratunkowych podczas tych wydarzeń. Niestety rok rocznie w Warszawie zdarza się też kilka do kilkunastu prób samobójczych przeprowadzanych z mostów. Szybka interwencja naszych ratowników udaremniła już kilka z nich.

Porty rzeczne w Warszawie

W Warszawie są trzy główne porty rzeczne. Port Żerań usadowiony na wybudowanym po wojnie Kanale Królewskim przy Elektrociepłowni Żerań odgrodzony od Wisły śluzą i służący przede wszystkim do przeładunku barek z węglem. Port Praski – prywatny i zabudowany usadowiony na praskiej stronie rzeki jako wypływ z Jeziorka Gocłowskiego i Kanału Wystawowego z bardzo dużą śluzą i bramą przeciwpowodziową. Port Czerniakowski posadowiony na ujściu Kanału Piaseczyńskiego do rzeki Wisły, w południowej części przy Moście Łazienkowskim dostępny dla mieszkańców Warszawy i odwiedzających miasto.

Port Czerniakowski

Port Czerniakowski jest portem miejskim udostępnionym dla wszystkich mieszkańców. W porcie Czerniakowskim znajduje się bosmanat miasta stołecznego w Warszawie, który dba o infrastrukturę portu, miejsca postojowe oraz przekazuje informacje żeglarzom i wodnikom na temat stanu wód. Port Czerniakowski zamykany jest na wylocie bramą przeciwpowodziową, która w wypadku podniesienia wód do stanów alarmowych jest zamykana by chronić jednostki zwodowane w porcie i tereny w porcie od zalania. Na terenie Portu Czerniakowskiego odtworzona jest też stara stocznia, gdzie można wodować jednostki o dużo większych rozmiarach niż na małych slipach.

Port Czerniakowski

Łodzie ratunkowe Stołecznego WOPR wraz z ratownikami najczęściej wypływają na akcje ratunkowe z Portu Czerniakowskiego. Na terenie Portu Czerniakowskiego znajdują się główne bazy wszystkich organizacji oraz osób, które pływają po Wiśle. Port Czerniakowskim jest oddzielony od rzeki Wisły Cyplem Czerniakowski, który z początku był naturalną budową później wzmocnioną przez człowieka wałami przeciwpowodziowymi. Na terenie Cypla Czerniakowskiego znajduje się Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, Harcerski Ośrodek Wodny oraz powstaje Przystań Warszawa wraz z terenami rekreacyjnymi.

Galeria

Nasi partnerzy